Forum Świat Świnek Morskich Strona Główna
FAQ  Profil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  Grupy  Użytkownicy  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj
Ogóle Opisy Chorób

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Świat Świnek Morskich Strona Główna -> Choroby
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nusia94
Administrator


Dołączył: 17 Mar 2007
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Z Zupełnie Innej Bajki

PostWysłany: Sob 20:03, 17 Mar 2007    Temat postu: Ogóle Opisy Chorób

Na szczęście ja nie miałem do czynienia z wieloma chorobami, i nie jestem zbytnio w tej dziedzinie rozeznana, dla tego informacje o chorobach świnek są z książki "Świnka morska" - Ewa Zbonikowska oraz od mojego weterynarza. Zaczniemy od danych biologicznych.
- temperatura ciała: od 37,8 do 39,5°C
- tętno: 130 - 180
- waga: 500 - 1000 g (zdrowa; dorosła: 800 - 1000 g)
- ilość oddechów: 100 - 150 / min

Biegunka
Przyczyną rozrzedzonego i cuchnącego kału może być niewłaściwe żywienie, zatrucie lub rozpoczynająca się choroba bakteryjna. Doraźnym środkiem przeciwbiegunkowym jest węgiel. Przez kilka dni dietę świnki musimy przestawić na bardziej suchą. Przy wystąpieniu gorączki podajemy antybiotyki (skontaktujmy się wtedy z weterynarzem).

Zaparcia
Najczęstszą przyczyną jest zbyt sucha dieta. Leczenie polega przede wszystkim na zmianie diety na bardziej soczystą. Należy podawać więcej zielonki, owoców. Pokarm suchy (np. płatki czy ziarna) wskazane jest moczyć w mleku.

Pasożyty zewnętrzne
Najczęstsza "choroba" u świnek. Są nimi w przypadku świnek pchły lub wszoły. Najczęstszym źródłem jest siano, pasożyty mogły tam się przenieść przez myszy np. z magazynu. Po stwierdzeniu obecności pasożytów w futerku świnki (białe kropki), przenosimy ją na chwilę do innego pomieszczenia i w tym czasie dokładnie sprzątamy i dezynfekujemy klatkę. Ściółkę wyrzucamy i wkładamy świeżą. Świnkę posypujemy Pularylem lub Pultoxem trzykrotnie w odstępach 5 dni. Powinniśmy wiedzieć o tym, że wszystkie dostępne nam preparaty działają jedynie na dorosłe formy pasożytów, nie likwidując jaj. Stąd konieczność powtórzenia zabiegu. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem który wypisze recepte, lub da nam swoje leki.

Pasożyty wewnętrzne
Mogą to być wiciowce, sporowce, orzęski i korzenionóżki - stosujemy Metronidazol. W przypadku stwierdzenia w kale nicieni lub tasiemca stosujemy Mebenvet jednorazowo w dawce 10 mg/kg ciała. Ale koniecznie powinniśmy poradzić się weterynarza.

RanyŚwinki będące z natury zwierzętami towarzyskimi rzadko okaleczają się wzajemnie. Czasami tylko może dojść do walk samców o samice, których skutkiem są niegroźne rany wymagające odkażania i przemywania nadmanganianem potasu lub wodą utlenioną.

Padaczka
Padaczka występuje u wszystkich ssaków. Przyczyny są naprawdę różne; malutki guzik mózgu, nadmierne podniecenie lub stres, uwarunkowanie genetyczne. Lek Luminalum należy podawać codziennie w małych ilościach stopniowo zmniejszając dawkę, podawać wraz z kolacją/śniadaniem. Na świnki morskie w przeciwieństwie do innych zwierząt domowych lek ten działa stosunkowo długo, bo ok. 4 lata (u np. psów najwyżej 1 miesiąc). Zanotuj na kartce częstość występowania napadów i pokaż je weterynarzowi, przypisze ci receptę i dokładnie ustali dawkę leku.

Złamania
Przy złamaniach górnych odcinków kończyn rokowania są bardzo ostrożne. Należy ograniczyć maksymalnie możliwość ruchu świnki. W tym celu umieszczamy ją w bardzo małym pomieszczeniu, bez sprzętu do zabawy, jedynie z karmidełkiem i poidełkiem. Po ok. 10 dniach istnieje możliwość, że dojdzie do zrośnięcia się kości. W przypadku złamań dolnych części kończyn, zakładamy opatrunek gipsowy na okres ok. 8-10 dni, dlatego powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarzem.

Niedobór witamin
Niedobór witaminy C powoduje puchnięcie i krwawienie dziąseł. Występuje dość często u świnek morskich, gdyż niektórzy hodowcy nie wiedzą o tym, że zwierzęta te nie syntetyzują w organizmie kwasu askorbinowego i należy podawać im dodatkowo preparaty zawierające właśnie witaminę C. Niedobór witamin B i A - doprowadza do porażenia i niedowładów. Przyczyną jest zbyt mało urozmaicone żywienie.

Zapalenie mięśni
Objawy - zaburzenia motoryczne tylnych kończyn. Zwierzę powłóczy jedną lub dwoma nogami. W czasie badania odruchów bólowych stwierdza się prawidłowe odruchy rdzeniowe, co pozwala nam w diagnozie wykluczyć niedowład. Przy zapaleniu mięśni możemy wyczuć zgrubienie w podudziach. Leczenie polega na stosowaniu masaży i środków rozgrzewających. Również powinniśmy poradzić się weterynarza.

Koprostaza
Choroba ta wywołana jest zaburzeniami przewodnictwa nerwowego. W prostnicy gromadzi się cuchnący, często czerwony kał, odbyt pozostaje rozwarty a przy zmianie pozycji zwierzęcia czuje się kwaśną, śmierdzącą woń. Leczenie polega na podawaniu oleju parafinowego - 10 kropelek 2 razy dziennie, przepłukiwaniu prostaty roztworem nadmanganianu potasu. Dodatkowo podaje się witaminy z grupy B i preparaty bakteriostatyczne. Leczenie jest długotrwałe. Powinniśmy skonsultować się z weterynarzem.

Zapalenie oczodołu
Objawia się wysunięciem gałki ocznej. Jest to schorzenie trudno wyleczalne, niepowodujące jednak dyskomfortu ani bólu u zwierzęcia. Stosujemy leki przeciwzapalne glikosterydowe podawane przez okres 7 dni. Przy braku poprawy należy zaniechać dalszego leczenia. Skonsultujmy się z lekarzem.


Paraliż
Chorobę wywołuje wirus. Objawy - podwyższona temperatura ciała, spadek napięcia mięśniowego. W drugim etapie choroby dochodzi do spadku ciepłoty ciała i porażenia. Śmierć następuje po 8-14 dniach. Uśpijmy świnkę, aby zmniejszyć jej cierpienia.

Zapalenie płuc
Wywołane jest przez wirusy lub bakterie. Objawy - utrata apetytu, nastroszona sierść, bardzo dokuczliwy kaszel. Leczenie polega na podawaniu tetracykliny oraz lakcidu. Choremu zwierzęciu należy zapewnić wyższą temperaturę otoczenia - min. 22°C. W czasie choroby stosujemy dokarmianie przymusowe. Rokowanie - w przypadku dorosłych zwierząt - pomyślne. Skontaktujmy się z weterynarzem.

Udar słonecznyŚwinkę należy ustawić w cieniu i wstawić ją do miseczki wypełnioną zimna wodą na 2cm i podać jej wodę do picia. Jeśli objawy nadal będą należy pojechać do weterynarza.


Wścieklizna
Bardzo rzadko spotykana choroba u świnek morskich. Świnka może się zarazić poprzez ugryzienie przez dzikie zwierzę. Niestety nie da się tej choroby wyleczyć.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
świneczka
Nowy W Świecie Świnek


Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Ełk

PostWysłany: Nie 15:58, 08 Lip 2007    Temat postu:

Moja świnka nigdy w życiu jeszcze nie zachorowała i się z tego bardzo cieszę Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
banshee
Gość





PostWysłany: Pon 13:00, 03 Wrz 2007    Temat postu:

wszędzie dajesz informacje, a nie odpowiadasz ludziom na pytania x/. co z Ciebie za adminka, jak nie odpowiadasz?
ehh. kolejna siedmiolatka w internecie =='
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Świat Świnek Morskich Strona Główna -> Choroby Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme Diddle v 2.0.20 par HEDONISM